Provereno i ažurirano: 28. septembra 2026. Iznosi su usklađeni sa zvaničnim saopštenjima Republičkog zavoda za statistiku (RZS). Statistika se objavljuje oko 55 dana po isteku meseca, pa je najsvežiji zvaničan podatak za jul 2026 (objavljen 25. septembra 2026). Konverzija u evre po srednjem kursu NBS na dan 28. septembra 2026 (1 € = 117,50 din).
Prosečna plata u Srbiji iznosi 121.346 dinara neto (≈ 1.033 €), odnosno 167.402 dinara bruto — najnoviji zvaničan podatak RZS-a, za jul 2026. Medijalna neto zarada je 95.036 dinara: polovina zaposlenih prima manje od tog iznosa, pa medijalna plata bolje opisuje „tipičnu" zaradu od proseka. Neto zarada je u odnosu na jun viša za 945 din — uobičajena mesečna varijacija, ne trend. U nastavku: pregled po mesecima, sektorima i gradovima, u dinarima i evrima.
Napomena: Ovaj tekst je informativnog karaktera. Zvaničan izvor svih iznosa je Republički zavod za statistiku; podaci se menjaju svakog meseca.
Ključne brojke (jul 2026, RZS)
- Prosečna neto zarada: 121.346 din ≈ 1.033 €
- Prosečna bruto zarada: 167.402 din ≈ 1.425 €
- Medijalna neto zarada: 95.036 din ≈ 809 €
- Najviše — IT sektor (računarsko programiranje): 323.377 din ≈ 2.752 €
- Najviše — Beograd (prosek regiona): 149.577 din ≈ 1.273 €
- Najmanje — opština Preševo: 83.504 din ≈ 711 €
Prosečna plata po mesecima 2026
Prosečna zarada varira iz meseca u mesec, zavisno od isplata bonusa, broja radnih dana i sezonskih kretanja. Trend je tokom 2026. uzlazan, uz izražena mesečna kolebanja:
| Mesec 2026. | Bruto zarada | Neto zarada | Medijalna neto |
|---|---|---|---|
| Januar | 163.385 din | 118.429 din | 92.671 din |
| Februar | 160.067 din | 116.127 din | 91.399 din |
| Mart | 167.263 din | 121.650 din | — |
| April | 168.008 din | 121.805 din | 94.585 din |
| Maj | 163.470 din | 118.398 din | 93.277 din |
| Jun | 166.123 din | 120.401 din | 94.281 din |
| Jul | 167.402 din | 121.346 din | 95.036 din |
U periodu januar–jul 2026, u odnosu na isti period prethodne godine, prosečna neto zarada nominalno je veća za 11,4%, a realno (nakon inflacije) za 8,5% — plate i dalje rastu brže od cena. Posmatrano samo za jul 2026. u odnosu na jul 2025, neto zarada je nominalno veća za 11,3%, a realno za 9,2%. Kompletna tabela prosečnih zarada po mesecima sa zvaničnim podacima RZS-a dostupna je na posebnoj stranici. Razliku između bruto i neto iznosa objašnjavamo u vodiču bruto-neto razlika, a sastav doprinosa u tekstu doprinosi u Srbiji.
Medijalna plata u Srbiji 2026
Medijalna neto plata u Srbiji za jul 2026. iznosi 95.036 din (≈ 809 €) — polovina zaposlenih zarađuje manje od tog iznosa, a polovina više. Prosečnu platu „naviše vuku" visoke zarade malog broja ljudi (rukovodioci, IT), pa medijalna zarada realnije opisuje tipičnu platu: iznos koji deli zaposlene na dve jednake polovine. Drugim rečima, tipičan zaposleni u Srbiji zarađuje oko 26.310 din manje od „prosečne" plate od 121.346 din.Prosečna plata u Beogradu 2026
Prosečna neto plata u Beogradu za jul 2026. iznosi 149.577 din (≈ 1.273 €) — osetno iznad državnog proseka. Najbogatija opština je Stari grad sa 213.244 din neto, a slede Vračar (196.384 din) i Savski venac (195.256 din). Detaljan pregled po opštinama i regionima je u tabeli niže.Prosečna plata po sektorima
Razlike među granama su ogromne — najplaćeniji i najmanje plaćeni sektor deli više od 250.000 din mesečno:
| Sektor | Prosečna neto zarada (jul 2026.) |
|---|---|
| Računarsko programiranje | 323.377 din (najviša) |
| Vazdušni saobraćaj | 272.463 din |
| Informisanje i komunikacije (ukupno) | 259.913 din |
| Naučnoistraživački razvoj | 234.963 din |
| Finansijske usluge | 184.946 din |
| Vađenje ruda metala | 178.314 din |
| Telekomunikacije | 176.813 din |
| Osiguranje i penzijski fondovi | 164.968 din |
| Trgovina na malo | 86.831 din |
| Priprema i posluživanje hrane | 72.819 din |
| Popravka računara i predmeta za ličnu upotrebu | 72.451 din (najniža, oko 4,5× manje od programiranja) |
Najviše zarađuje informaciono-komunikacioni sektor — prosečna neto plata u računarskom programiranju iznosi 323.377 din, više od 2,5 puta iznad državnog proseka. Odmah iza su vazdušni saobraćaj i naučnoistraživački razvoj. Na dnu su popravka računara, ugostiteljstvo, prerada drveta i trgovina na malo.
Prosečna plata po gradovima i regionima
Geografske razlike su jednako velike:
| Region / opština | Neto zarada (jul 2026.) |
|---|---|
| Stari grad (Beograd) | 213.244 din (opštinski najviša) |
| Vračar (Beograd) | 196.384 din |
| Savski venac (Beograd) | 195.256 din |
| Beogradski region | 149.577 din |
| Državni prosek | 121.346 din |
| Bojnik | 86.799 din |
| Trgovište | 84.271 din |
| Opština Preševo | 83.504 din (opštinski najniža u zemlji) |
Prosečna plata u evrima
Po srednjem kursu NBS od 117,50 din za 1 €, ključni iznosi su:
| Pokazatelj (neto, mesečno) | Dinari | Evri |
|---|---|---|
| Prosečna bruto zarada | 167.402 | ≈ 1.425 € |
| Prosečna neto zarada | 121.346 | ≈ 1.033 € |
| Medijalna neto zarada | 95.036 | ≈ 809 € |
| Beograd (prosek, neto) | 149.577 | ≈ 1.273 € |
| IT sektor (neto) | 323.377 | ≈ 2.752 € |
| Minimalac (neto) | 64.554 | ≈ 549 € |
Kurs dinara prema evru kreće se u uskom rasponu (oko 117 din/€), pa se iznosi u evrima menjaju malo iz meseca u mesec.
Rast prosečne plate kroz godine
Prosečna zarada raste već nekoliko godina po stopi iznad 10% godišnje. Prema zvaničnoj obračunskoj prosečnoj godišnjoj zaradi (bruto):
| Godina | Prosečna godišnja zarada (bruto) | Mesečni prosek (bruto) |
|---|---|---|
| 2022. | 1.239.792 din | ~103.316 din |
| 2024. | 1.624.836 din | ~135.403 din |
| 2025. | 1.813.032 din | ~151.086 din |
Neto zarada prati isti trend i čini približno 72% bruto iznosa. Ovo je nominalan rast — deo je pojela inflacija. Koliko je zarada stvarno porasla u kupovnoj moći od 2016. do danas, uz poređenje proseka i medijane i konkretan primer koliko hleba, goriva i kvadrata stana plata "kupuje" danas naspram 2016., pogledajte u data studiji o kupovnoj moći plate 2016–2026.
Prosečna plata vs. minimalac i penzija
Minimalna zarada u 2026. iznosi 371 din neto po radnom času, odnosno oko 64.554 din (≈ 549 €) mesečno za prosečan fond sati — detaljnije u vodiču minimalna zarada 2026. Minimalac je tako oko 68% medijalne i tek oko 53% prosečne neto zarade. Raspon primanja je izuzetno širok — od zakonskog minimuma do IT plata oko pet puta većih.
Kako se prosečna plata obračunava
RZS prosečnu zaradu računa na osnovu poreske prijave PPP-PD koju podnose svi poslodavci, pa obuhvata sve formalno zaposlene (ne i rad „na crno" niti paušalce). Mesečni prosek se dobija deljenjem ukupne mase isplaćenih zarada brojem zaposlenih, pa na njega utiču i jednokratne isplate poput bonusa, regresa i toplog obroka. Obračun konkretne zarade možete proveriti našim kalkulatorom zarade.
Sačuvajte i podelite
Cela slika prosečne plate u Srbiji 2026. na jednom mestu — slobodno sačuvajte ili podelite infografiku (uz link ka izvoru):